Znajdź nas!
Aktualności

Sci Fun - naukowiec na YouTubie

2017-12-19

Darek Hoffman, SciFun
Youtube oprócz dostarczania rozrywki, potrafi również uczyć. Doskonałym tego przykładem jest SciFun. Przedstawienie teorii naukowych i eksperymentów w prosty i przystępny sposób, to dla niego chleb powszedni. Przekonało się o tym już ponad 750 tysięcy subskrybentów.

 

Darka Hoffmana może nie każdy kojarzy, ale SciFuna już być może tak. Pomaga zrozumieć świat, odpowiada na pytania dotyczące otaczającej nas rzeczywistości i przedstawia naukę w przystępny i zrozumiały sposób. Darek to z wykształcenia informatyk, i choć z nauczycielem nie ma nic wspólnego, pomaga zdobywać wiedzę tysiącom Polaków. Jego Kanał ma ponad 750 tysięcy subskrypcji, a jak na kanał o tematyce popularnonaukowej, można tu mówić o sporym sukcesie.

 

Eksperymenty online

SciFun – czyli jak sama nazwa wskazuje – nauka przez zabawę. Darek jest twórcą filmów, na których przeprowadza i wyjaśnia eksperymenty oraz tłumaczy zagadnienia zaczerpnięte z szeroko pojętej nauki. Źródłem inspiracji jest dla niego rzeczywistość i to ją najczęściej poddaje próbie. Dowiedzieć się możemy od niego m.in dlaczego rakiety zawsze startują na wschód, jak wytworzyć światło przy pomocy młotka i cukru oraz jak doprowadzić zimną wodę do wrzenia. Są to niewątpliwie rzeczy ciekawe i nic dziwnego że SciFun zebrał tak pokaźną widownię. Jego filmy są puszczane nawet w szkołach jako element nauki o przedmiotach ścisłych, o czym Darek przekonuje się w mailach od nauczycieli.

 

Sam kanał oraz nazwa SciFun powstał jako projekt w 2012 roku. Wcześniej, twórca prowadził blog o nazwie Nietuzinkowy Blog Naukowy, na którym publikował posty o tematyce naukowej.
 

Bracia opanowują YouTube

Oglądając SciFuna możemy odnieść wrażenie, że gdzieś już go widzieliśmy lub bardzo nam kogoś przypomina. Darek podobny jest do Marka z kanału AdBuster – pogromcy reklam. Nic dziwnego, bo są to bracia. Mało tego, mają nawet swój wspólny kanał o nazwie TubeRaiders. Tam wrzucają filmy z ich wspólnych wypraw w ramach urbexu – czyli eksploracji miejsc opuszczonych, na co dzień niedostępnych, takich jak stare pałace czy sieci kanałów pod Poznaniem. Wspólnie udało im się również stworzyć serię filmów z wyprawy do Czarnobyla. Adbustera można również zobaczyć sporadycznie w Produkcjach SciFuna, i na odwrót, SciFun występuje u Marka.

 

Czy Ziemia jest okrągła?

Choć Darek nie słynie z częstej publikacji filmów, jedne z jego ostatnich produkcji cieszą się wyjątkową popularnością. Są to dwa filmy w których SciFun obala teorie płaskiej ziemi. Robi to, ukazując fragmenty wystąpienia Dave'a Muprhy'ego i odpowiadając na nie. Po kolei w spektakularny sposób, obala przedstawione przez Dave'a teorie sprawiając, że okazują się one absurdalne i niedorzeczne. SciFun posługuje się oczywiście wyjaśnieniami i dowodami naukowymi oraz logicznymi. Widzowie z niecierpliwością czekają na część trzecią.

 

Darek połączył naukę z rozrywką, co wydawać się może trudne – i takie jest.
SciFun jednak to kanał, który radzi sobie z tym świetnie. Pozostaje tylko nadzieja, że Darek postanowi częściej publikować odcinki.

Autor: Jakub Michalak

Podobał Ci się ten artykuł?
Unikalne i ekskluzywne artykuły na Twój adres E-mail.
Wysyłamy tylko wartościowe informacje. Zapisz się!
Komentarze
(brak komentarzy)
Dodaj komentarz
*
*
*
Redakcja Influencer.PL zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
43-300 Bielsko-Biała | ul. Legionów 26/28 | NIP: 937-266-77-97  


tel.: 33 470 30 43 | kom.: 603 540 096